70 rocznica likwidacji Pawiaka

DSC03418

W dniach 30–31 lipca 2014 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę  likwidacji Pawiaka. Nawiązano w nich do wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 r.  30 lipca 1944 r. Niemcy w przeładowanych, bydlęcych wagonach wysłali 2 transporty ewakuacyjne więźniów do obozów koncentracyjnych: 1400 mężczyzn do KL Gross-Rosen i 400 kobiet do KL Ravensbrück, wielu z nich z powodu tragicznych warunków nie przetrwało tej podróży. Zbiorowych egzekucji w ruinach getta Niemcy dokonali jeszcze 13 i 18 sierpnia 1944 r., nie oszczędzając kobiet w ciąży, położnic, a nawet kilkudniowych noworodków. Tylko niewielu więźniom udał się ujść z życiem. 21 sierpnia 1944 r. kompleks więzienny Pawiaka został wysadzony w powietrze przez niemieckich minerów.

Oprawę uroczystości wspólnie z Muzeum przygotowała Fundacja Art. Koncert oraz przedstawienie z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 wyreżyserowała Maria Reif. Wystąpili: solistka Aleksandra Okrasa-Wachowska przy akompaniamencie Włodzimierza Trzeciaka, aktorzy Maria Reif oraz Julian Świerzewski.

W upamiętnieniu rocznicy wzięli udział byli więźniowie Pawiaka, członkowie PZBWPHWiOK z prezesem Stanisławem Zalewskim na czele, dyrekcja Muzeum Niepodległości, przedstawiciele instytucji publicznych, harcerze oraz inni goście. O przedstawienie rysu historycznego wydarzeń sprzed 70 lat zadbała kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska. 31 lipca w asyście warty honorowej WP złożono kwiaty i zapalono znicze pod Drzewem Pawiackim oraz tablicami memoratywnymi. Goście przy pomocy harcerzy ułożyli z białych i czerwonych zniczy znak Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się również pokazy filmu „Pawiak w relacjach świadków” oraz spotkania ze świadkami historii. Na zakończenie obchodów uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą żeńskiemu oddziałowi Pawiaka – Serbii.

Czytaj dalej

Komuniakt

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że 15 sierpnia Muzeum będzie otwarte w godz. 10.00 – 16.00.

Serdecznie zapraszamy!