1 listopada w Muzeum Więzienia Pawiak

Szanowni Państwo! W dniu 1 listopada o godz. 12.00 w al. Szucha, gmach MEN, nastąpi symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Tablicą Pamięci. O godz. 12.30, pod Drzewem Pawiackim, uroczysta warta honorowa WP oraz składanie kwiatów przez przedstawicieli Muzeum Niepodległości. Serdecznie zapraszamy do uczczenia Pamięci Ofiar!

Komunikat

Szanowni Państwo! Informujemy, że w dniach 31 października i 1 listopada Muzeum Więzienia Pawiak będzie nieczynne dla zwiedzających. 1 listopada o godz. 12.00 będzie miała miejsce symboliczna warta honorowa. Pomimo zamknięcia ekspozycji zapraszamy do odwiedzenia terenu Muzeum i uczczenia Pamięci ofiar. Muzeum będzie otwarte 2 listopada.

Relacja z Dni Pamięci Pawiaka 2014

107698

Dni Pamięci Pawiaka 2014 przebiegły pod hasłem 70 rocznicy likwidacji więzienia Pawiak w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Na tę okoliczność przygotowany został spektakl Wszystko mówiło nam wolność, wolność… w reżyserii Marii Reif – przejmująca opowieść byłych więźniów Jerzego Flegiela i Haliny Kurek-Dudowej z ostatnich dni istnienia Pawiaka. W rolę Jerzego brawurowo wcielił się aktor Julian Świeżewski, rolę kobiecą zagrała Maria Reif, akompaniował Włodzimierz Trzeciak. Tradycyjnie można było wysłuchać wykładów: dr Zbigniew Osiński opowiadał o pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli, dr Maria Ciesielska przedstawiła ostatnie dni Pawiaka w relacjach personelu medycznego, Robert Hasselbusch mówił o roli personelu medycznego na Pawiaku. Dorota Panowek z kolei opowiedziała o młodych harcerkach z celi małolatek na Serbii. Uczestnicy Dni Pamięci mieli również okazję porozmawiać ze świadkami historii – byłymi więźniami Pawiaka i zwiedzić Muzeum w towarzystwie przewodnika. Jednym z wydarzeń obchodów był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka, które przygotowały przedstawienie „Dzielna Mamusia”, poświęcone Zdzisławie Bytnar, mamie Jana Bytnara. Odbył się również spacer „Między Pawiakiem a „Gęsiówką”. Poprowadził go Arkadiusz Żołnierczyk, twórca popularnej strony na Facebooku „Warszawy Historia Ukryta” i licencjonowany przewodnik. Dni Pamięci zakończyły się koncertem patriotycznym poświęconym Bohaterom Pawiaka oraz pokazem filmu „Egzamin dojrzałości” w reżyserii Andrzeja Kałuszko. O tytułowym „egzaminie” opowiadała w nim Danuta Brzosko-Mędryk, aresztowana z grupą  dziewcząt i nauczycieli z Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, podczas zdawania tajnej matury. W Dniach Pamięci Pawiak wzięło udział  około 1800 osób.

Czytaj dalej