Wernisaż wystawy „Sport za drutami”

DSC04067Dnia 19 marca 2015 r. odbył się w Muzeum Niepodległości wernisaż wystawy czasowej „Sport za drutami”. Otwarcie nowej ekspozycji w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów ma związek z cyklem obchodów organizowanych w ramach okrągłych rocznic 25-lecia Muzeum Niepodległości oraz 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak. Obie placówki muzealne zajmują się tematyką II wojny światowej oraz walki o wolność i niepodległość. Wówczas zmagania z nieprzyjacielem toczono nie tylko na froncie, ale również za obozowymi drutami. Szczególny wymiar walka ta przybrała w obozach jenieckich. Swego rodzaju antidotum na marazm, apatię czy oddziaływanie wrogiej propagandy, które towarzyszyły osadzeniu za obozowymi drutami, była między innymi aktywność fizyczna. Uprawianie sportu stanowiło jedną z form oporu wobec nieprzyjaciela oraz podtrzymywało morale żołnierzy i ich gotowość do dalszej walki. Ten szczególny fenomen działalności sportowej polskich jeńców wojennych w latach II wojny światowej przybliża wystawa czasowa „Sport za drutami”. Jest to kolejna, rozszerzona odsłona ekspozycji „Igrzyska za drutami”, prezentowanej w roku ubiegłym w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Nowość stanowi, między innymi, informator, który zawiera eseje o sporcie jako szczególnej formie czynnego oporu i walki o niepodległość.

114078Na wernisaż wystawy „Sport za drutami”, który odbył się w Muzeum Niepodległości, przybyło blisko 80 osób. Wśród gości biorących udział w uroczystości byli między innymi: Stanisław Zalewski – Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Zbigniew Czaplicki – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Kajetan Hądzelek – Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prof. Wiesław Majewski, Piotr Tarnowski – Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, dr hab. Jacek Szczepański – Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie oraz Wiesław Dembek – Prezes Stowarzyszenia byłych jeńców wojennych Oflagu II C Woldenberg i ich rodzin.

DSC04063Wernisaż rozpoczął się o godz. 17.00 na sali widowiskowej Muzeum Niepodległości, a uroczystość prowadził Jan Engelgard. Wpierw rozbrzmiał Hymn Państwowy, który zagrał na trąbce Sebastian Smędra. Uroczyste rozpoczęcie wernisażu było jednocześnie pierwszym punktem programu artystycznego przygotowanego przez Marię Reif z Fundacji ART. Recytacja poezji oraz gra utworów takich jak: „Modlitwa obozowa” czy „O mój rozmarynie” wzbogacały poszczególne części uroczystości. Po odegraniu hymnu, głos zabrali dyrektorzy obu placówek zaangażowanych w przygotowanie wystawy, czyli dr Tadeusz Skoczek z Muzeum Niepodległości oraz Tomasz Jagodziński z Muzeum Sportu i Turystyki. Następnie list w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odczytał Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki. Po okolicznościowych przemówieniach miało miejsce wystąpienie Agnieszki Fietkiewicz-Zapalskiej z Muzeum Sportu i Turystyki. Autorka i kurator wystawy „Sport za drutami” przybliżyła zebranym kulisy powstania ekspozycji. Następnie głos zabrała dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości, której wystąpienie było poświęcone edukacyjnym aspektom wykorzystania wystawy. Na zakończenie spotkania na sali widowiskowej wysłuchano utworu „Ostatni dzwonek”.

114207Zwieńczeniem wernisażu było zwiedzanie przez zgromadzonych wystawy „Sport za drutami”. Wśród obiektów, prezentowanych na nowej ekspozycji czasowej Muzeum Niepodległości, znajdują się liczne pamiątki związane z życiem sportowym prowadzonym przez szeregowych i oficerów Wojska Polskiego, osadzonych w niemieckich obozach jenieckich. Wśród nich są między innymi: dyplomy dla zawodników i zespołów za osiągnięte wyniki w poszczególnych konkurencjach, proporczyk przyozdobiony drutem kolczastym, zrobione z wojskowej menażki puchary dla zwycięzców, drewniany model boiska do piłki nożnej czy dwie flagi olimpijskie, wykonane przez jeńców Stalagu XIIIA Langwasser i Oflagu IIC Woldenberg. Tematyka ekspozycji oraz prezentowane eksponaty spotkały się ze sporym zainteresowaniem ze strony osób obecnych na wernisażu. Wystawa „Sport za drutami” będzie prezentowana w Muzeum Niepodległości do 18 maja 2015 r.

Czytaj dalej