Konserwacja tynków z inskrypcjami
w celach więziennych
w Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Szanowni Państwo,

we wnętrzach dawnego aresztu śledczego gestapo w alei Szucha 25 realizowane jest w grudniu 2021 r. zadanie pod nazwą „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa”. Konserwację przeprowadza firma ZKR Sp. z o.o. Przedmiotem prowadzonych obecnie prac są tynki z inskrypcjami na ścianach i sufitach czterech cel zbiorowych zwanych tramwajami. Na kolejnym etapie realizacji zadania poddane zostaną konserwacji inskrypcje na płytach kamiennych, parkietach, ścianach i sufitach w dziesięciu celach pojedynczych, tak zwanych izolatkach.

Zadanie pod nazwą „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa” finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Opublikowany

Prośba o wypełnienie ankiety

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże nam poszerzyć ofertę Muzeum, usprawnić naszą pracę, wprowadzić nowe rozwiązania. Ankieta składa się z 25 prostych pytań, jest anonimowa i w pełni zautomatyzowana. Aby ją otworzyć, wystarczy kliknąć w link poniżej:

https://forms.gle/YYL3i38fTE1ye43C7

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas!

„Polska – moja Ojczyzna” – koncert
z okazji 103. rocznicy
odzyskania Niepodległości

W piątek 12 listopada 2021 r. o g. 11.30 zapraszamy do wspólnego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, a w samo południe – do wysłuchania koncertu zatytułowanego „Polska – moja Ojczyzna”, zorganizowanego w Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Koncert to jedno z wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Niepodległości w Warszawie na 11–14 listopada pod hasłem Dni Niepodległości 2021. W tych dniach zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych w Muzeum i jego oddziałach jest bezpłatne.

Program Dni Niepodległości 2021:
https://www.facebook.com/events/2072923679530477/?ref=newsfeed

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Podziękowania i pamiątkowe medale
dla członków Stowarzyszenia
Pasjonatów Historii Warszawy 1939–45

Szanowni Państwo,

podczas Dni Pamięci Pawiaka 2021 odbyła się w Mauzoleum Walki i Męczeństwa kameralna uroczystość. Państwo Michał Karpiński, Dariusz Konatowski, Oliwia Kowalczyk, Justyna Wasiak, Katarzyna Wasiak, Bogusław Wiśniewski i Alicja Wróbel ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–45 otrzymali od dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie dr. Tadeusza Skoczka podziękowania za zaangażowanie w działalność na rzecz Muzeum Więzienia Pawiak, a wraz z podziękowaniami – pamiątkowe medale. W czwartek 7 października twórcom rekonstrukcji historycznych organizowanych od lat na terenie naszej instytucji medale wręczyli kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska oraz kustosz Mauzoleum Walki i Męczeństwa Andrzej Kotecki.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Dni Pamięci Pawiaka 2021

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w Dniach Pamięci Pawiaka, które odbędą się w terminie 6–9 października 2021 r. To cykliczne przedsięwzięcie, organizowane zawsze na początku października. Udział w Dniach jest bezpłatny. Prosimy jedynie osoby, w szczególności grupy młodzieży szkolnej, zainteresowane udziałem o wcześniejszą rezerwację na konkretną godzinę pod numerem telefonu: 22 831–92–89 (biuro Muzeum Więzienia Pawiak). Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem będzie możliwość wzięcia udziału w grupach do 25 osób z zachowaniem wszelkich obostrzeń.

PROGRAM DNI PAMIĘCI PAWIAKA 2021

6 X 2021 r. (ŚRODA)
Godz. 9.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa? – wykład prof. dr. hab. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN)
• Program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka, reżyseria Maria Reif
• Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak
Godz. 11.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
• Profesor Krystyna Ossowska – opiekunka pawiackich dzieci – wykład dr Marii Ciesielskiej (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie)
• Program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka, reżyseria Maria Reif
• Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak

7 X 2021 r. (CZWARTEK)
Godz. 10.00, 11.00 i 12.00 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa (al. J. Ch. Szucha 25)

• „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…” – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 z wykorzystaniem oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodów, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej.
Godz. 18.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37)
• Msza święta w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25

8 X 2021 r. (PIĄTEK)
Godz. 9.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych – wykład Zygmunta Walkowskiego
• Program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka, reżyseria Maria Reif
• Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak
Godz. 11.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)
• Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych – wykład dr. hab. Anny Marek (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie)
• Program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka, reżyseria Maria Reif
• Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak

9 X 2021 r. (SOBOTA)
Godz. 16.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

„NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ…” – koncert w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Projekt finansowany przez m.st. Warszawę oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego Pokaż mniej

Wystawa
„ŚLADY PAMIĘCI
dawnego więzienia Pawiak”

Szanowni Państwo,

w poniedziałek 6 września 2021 r. o g. 12.00 zapraszamy na otwarcie wystawy
„ŚLADY PAMIĘCI dawnego więzienia Pawiak”
w stołecznej Galerii W-Z
(ul. Krakowskie Przedmieście 85, przy schodach ruchomych na dole).

Wystawa, którą można oglądać do końca września 2021 r.,
ukazuje dzieje Pawiaka oraz starań o upamiętnienie tego miejsca. Szczególnego miejsca
w historii Warszawy i Polski. Pierwszego nowoczesnego warszawskiego więzienia.
W okresie zaborów miejsca przetrzymywania między innymi powstańców styczniowych, członków Rządu Narodowego. Jednego z dwóch głównych (drugim była Cytadela Warszawska) więzień politycznych dla uczestników rewolucji 1905 roku.
W latach 1939–1944 największego niemieckiego więzienia politycznego na terytorium okupowanego kraju. Oprócz fotografii, wycinków prasowych oraz obwieszczeń z epoki zaborów, z międzywojnia i czasu okupacji hitlerowskiej – plansze pozwalają poznać działania, jakie podejmowano w ciągu ostatnich dziesięcioleci
dla zachowania Pamięci o więzieniu przy ulicy Dzielnej.

Dzień otwarty
w Muzeum Więzienia Pawiak
oraz w Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Szanowni Państwo,

w sobotę 4 września 2021 r. zapraszamy na dzień otwarty
w Muzeum Więzienia Pawiak oraz w Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
W programie między innymi: kuratorskie oprowadzanie po ekspozycjach, spacer śladami przeprowadzonych przez polskie podziemie zamachów na katów Warszawy, projekcje filmów, scenki z udziałem rekonstruktorów.
Ze szczegółowym programem tego dnia pozwala się zapoznać załączony afisz.

Serdecznie zapraszamy.

81. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka
w Palmirach

Szanowni Państwo,

w niedzielę 20 czerwca 2021 r. przypada 81. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Palmirach. Największej egzekucji przeprowadzonej w tym miejscu. W dniach 20–21 czerwca 1940 r. Niemcy rozstrzelali 368 osób więzionych na Pawiaku. Zginęło wówczas wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów, księży. Wśród nich: znany działacz socjalistyczny, redaktor „Robotnika”, długoletni poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Mieczysław Niedziałkowski, prezes Stronnictwa Ludowego, Marszałek Sejmu – Maciej Rataj, poseł i senator – Halina Jaroszewicz, wiceprezydent Warszawy – Jan Pohoski, olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10 tysięcy metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. – Janusz Kusociński.

Aby uczcić pamięć ofiar, Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach – oddział Muzeum Warszawy zorganizowały uroczyste obchody rocznicowe. Zgodnie z programem – uroczystości rozpoczną się o g. 12.00 od oddania hołdu pomordowanym, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak. Druga część uroczystości odbędzie się na terenie cmentarza w Palmirach, gdzie o godz. 14.00 zostanie odmówiona modlitwa, po której nastąpi złożenie kwiatów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci
Ofiar Niemieckich Nazistowskich

Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Szanowni Państwo,

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Święto obchodzone od 8 czerwca 2006 r., gdy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustanowienie go na pamiątkę przybycia 14 czerwca 1940 r.
pierwszego masowego transportu, 728 więźniów z Tarnowa, do KL Auschwitz.
W poniedziałek 14 czerwca 2021 r. o godz. 12.00 uczcimy to święto,
składając kwiaty i zapalając znicze pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego
na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak.
Na uroczystość zapraszają:
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień
i Obozów Koncentracyjnych
oraz Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

.