Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem
24 września 2022

Zapraszamy na kolejne oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”. W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11.00 z wnętrzami dawnej siedziby aresztu gestapo w al. Jana Chrystiana Szucha 25 zapozna Państwa i o dziejach miejsca opowie kustosz Andrzej Kotecki. Zapisy: a.kotecki@muzn.pl

„Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” to cykl realizowany w naszym Muzeum w wybrane soboty i niedziele. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu do muzeum.

Mauzoleum czynne
od wtorku do niedzieli

Szanowni Państwo,
od początku września 2022 r. Mauzoleum Walki i Męczeństwa jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli włącznie:
– we wtorek – w godzinach 10.00–17.00
– w środę – w godzinach 11.00–19.00
– w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę – w godzinach 10.00–17.00.

Ostatni zwiedzający wchodzą nie później
niż na pół godziny przed zamknięciem ekspozycji.
Zapraszamy.

15 sierpnia 2022
wstęp wolny

Szanowni Państwo,
w poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku serdecznie zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Ekspozycja będzie czynna w godzinach 10.00–17.00. Ostatnich zwiedzających zapraszamy nie później niż na 30 minut przed zamknięciem.

Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem
w sobotę 13 sierpnia 2022

Szanowni Państwo,
w najbliższą sobotę o g. 11.00 na oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” zaprasza kustosz Andrzej Kotecki. Cykl realizowany jest w naszym Muzeum w wybrane soboty i niedziele: https://muzeum-niepodleglosci.pl/aktualnosci/sierpien-2022/. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu.

Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem
7 sierpnia 2022

Szanowni Państwo,
już w najbliższą niedzielę o g. 11.00 zapraszamy na oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”. Cykl realizowany jest w naszym Muzeum w wybrane soboty i niedziele: https://muzeum-niepodleglosci.pl/aktualnosci/sierpien-2022/. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w wydarzeniu z tego cyklu, wystarczy opłata za bilet wstępu.

82. rocznica egzekucji
więźniów Pawiaka w Palmirach

Szanowni Państwo,

we wtorek 21 czerwca 2022 r. uczcimy pamięć 362 więźniów Pawiaka, w tym 82 kobiet, rozstrzelanych przez Niemców w dniach 20–21 czerwca 1940 r. w Palmirach. Była to największa egzekucja przeprowadzona w tej miejscowości. Zginęli wówczas wybitni działacze społeczni i polityczni, dziennikarze, lekarze, adwokaci, księża. Wśród nich Mieczysław Niedziałkowski – długoletni poseł na Sejm RP, Maciej Rataj – Marszałek Sejmu, Janusz Kusociński – olimpijczyk, Halina Jaroszewicz – poseł na Sejm i senator RP, Jan Pohoski – wiceprezydent Warszawy.

Dziś wiadomo, że od grudnia 1939 do lipca 1941 r. w Palmirach Niemcy dokonali 21 egzekucji, w których straconych zostało ponad 1700 osób. Poszukiwania masowych grobów w miejscach zapamiętanych i oznaczonych przez pracowników leśnych rozpoczęto tuż po zakończeniu wojny. Prace ekshumacyjne prowadzono pod kierunkiem ekipy Wydziału Grobownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w obecności przedstawicieli Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce oraz delegatów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża od 25 listopada 1945 r. do lata 1946. W latach 1946–1947 PCK kontynuował prace ekshumacyjne w innych częściach Puszczy Kampinoskiej i większa liczba odnalezionych wówczas zwłok pochowana została również na cmentarzu w Palmirach.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie Muzeum Więzienia Pawiak: oddamy hołd ofiarom tej zbrodni, złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Około godz. 12.00 autokar z uczestnikami uroczystości odjedzie sprzed Muzeum Więzienia Pawiak do Palmir (konieczne jest zarezerwowanie miejsca w autokarze: 22 831 92 89). O godz. 13.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Cmentarzu w Palmirach w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci
Ofiar Niemieckich Nazistowskich

Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

We wtorek 14 czerwca 2022 r., w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, pod tablicą memoratywną na gmachu w alei J.Ch. Szucha 25 hołd ofiarom oddali zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk wraz z delegacją pracowników IPN-u oraz dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec. Muzeum Niepodległości w Warszawie reprezentował kustosz Mauzoleum Walki i Męczeństwa Andrzej Kotecki.

Szacowni goście w towarzystwie kustosza zwiedzili następnie wnętrza dawnego aresztu gestapo, słuchając o historii tego miejsca. Między innymi o odkryciach dokonanych podczas realizacji zadania „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa”, zakończonego w marcu bieżącego roku.

Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem
18 czerwca 2022 r. o g. 11.00

W sobotę 18 czerwca 2022 r. o godz. 11.00
zapraszamy na oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa
z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”.
Cykl realizowany jest w naszej instytucji w wybrane soboty i niedziele.
W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach
można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji
bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł.
Aby wziąć udział w tym wydarzeniu,
wystarczy zapisać się mailowo oraz kupić bilet wstępu.

W czwartek 16 czerwca
i w piątek 17 czerwca 2022 r.
ekspozycja zamknięta

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w czwartek 16 czerwca (Boże Ciało)
oraz w piątek 17 czerwca 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa będzie zamknięte dla zwiedzających.

Narodowy Dzień Pamięci
Ofiar Niemieckich Nazistowskich
Obozów Koncentracyjnych
i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r., w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu, 728 więźniów z Tarnowa, do KL Auschwitz.

Uroczyste obchody rozpoczną się we wtorek 14 czerwca 2022 r. o g. 12.00 na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) od oddania hołdu ofiarom, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Od godz. 14.00 uroczystość będzie kontynuowana przed Pomnikiem – Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Organizatorami uroczystości są:
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień
i Obozów Koncentracyjnych
oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do uczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.